14,000 تومان
لینک دانلود پس از خرید در اینجا نمایش داده خواهد شد

بررسی هنر در عصر انقلاب اسلامی

فهرست:

فصل اول:بررسي و تحليل زمينه هاي هنر انقلابي قبل از سال 1357

فصل دوم:بررسي وضعيت هنر در بحبوحه انقلاب اسلامي

فصل سوم:معرفي تني چند از هنرمندان عصر انقلاب

فصل چهارم:بررسي وضعيت تصويرسازي پس از انقلاب اسلامي

فصل پنجم:مصاحبه با تنی چند از نقاشان عصر انقلاب

مقدمه
انقلاب اين پديده نادر در عمر ملت ها، در حالي كه يك نيروي دگرگون كننده دارد، روحيه اي سازنده و آزاد كننده و به حركت درآورنده و متحول هم دارد و از هر جهت از حركت هاي فردي و تحركت هاي جمعي سرچشمه مي گيرد و به جوشش و رويش و شكوفايي و خلاقيت مي انجامد و در بطن زمان، نيروي ضروري و مؤثر را براي يك انقلاب ممكن مي كند.
حالا اگر با همين انديشه، به رويدادهاي فرهنگي و هنري نگاهي همه جانبه داشته باشيم در خواهيم يافت، به دنبال انقلابي مؤثر، كه در سياست و اقتصاد و اجتماع دگرگوني ايجاد كرده است، زمينه ضروري و مثبت براي يك انقلاب فرهنگي را هم خود، به دنبال دارد. مشروط بر اينكه، قيد و بندها و سدهايي در برابر رشد طبيعي و منطقي، و حتي معقول و مطبوع آن، ايجاد نشود و امكان داده شود، طي طريق سالم و طبيعي و ضروري اش را انجام دهد تا به مرحله نهايي برسد.
هرگاه جامعه اي دچار دگرگوني سياسي – اجتماعي و فرهنگي مي گردد، اين دگرگوني در بخش هاي مختلف آن جامعه تغييراتي ايجاد مي كند كه عمق و گستره آنها بر اساس عمق و گستره آن تحول اوليه است.
تغييرات ايجاد شده در هر جامعه اي نمودهاي متفاوتي دارد كه معمولاً براي پي بردن به عمق و نوع آن ها، به بررسي اسناد و تاريخ نگاري هاي مختلف رجوع مي گردد. در اين ميان، هنر، حقيقي ترين گزارشي است كه مي تواند بي پرده، بدون ملاحظات سياسي و بدون تحريف، ترجمان واقعيت ها و حقايق يك جامعه را بر عهده داشته باشد.
همواره تاريخچه و نگرش هر ملتي از آينه هنر آن قوم شناخته مي گردد و در عصر حاضر نيز آثار هنرمندان، گوشه اي از حركت هاي اجتماعي – سياسي و فرهنگي جامعه را در عصر خويش به نمايش مي گذارند و جاي آن دارد تا اهميت هر چه بيشتر در حفظ و نگهداري اين آثار كه همزمان با روزهاي انقلاب خلق شده اند و ديگر تكرار نخواهند شد را يادآور شويم تا اين كه اين امانت به شايستگي نسل به نسل به آيندگان انتقال يابد.
در فرهنگ فارسي معين جلد (1) صفحه 387 براي كلمه انقلاب معني هاي زيادي در نظر گرفته شده است از جمله دگرگون شدن، تغيير، تحول، تبديل، شورش عده اي براي واژگون كردن حكومت موجود و ايجاد حكومتي نو.
برخي از سياسيون معتقدند اتفاقي كه در سال 1357 در ايران رخ داد انقلاب نام دارد و برخي ديگر معتقدند در كشور نوعي «رفرم » صورت گرفته است، ولي به هر حال اسم آن را هرچه كه بگذاريم، اين اتفاق تحول عظيمي در تمام زمينه هاي فرهنگي اجتماعي و همين طور هنري در ايران به وجود آورد.

نظرات

جهت ثبت نظر می بایست عضو سایت باشید.

هنوز نظری برای این محصول وجود ندارد.

تعداد صفحات
93
صفحه
فرمت فایل
فایل word
سوالی دارید؟