10,000 تومان
لینک دانلود پس از خرید در اینجا نمایش داده خواهد شد

مفاهیم اساطیری در ادبیات فارسی

خلاصه ای از این تحقیق :

مفهوم درخت به مثابه منزلگاه ایزدان در اساطیر ایرانی نیز دیده می شود. درخت سرو تقدس ویژه ای دارد و نماد اهورا مزدا یا هرمزد، ایزد برتر ایزدستان ایرانی است. در هند درخت پرستی رواج گسترده ای داشت؛ گوتمه بودا حدود 43 بار به صورت درخت تجسم یافت و زیر درخت مقدس، از شهود معنوی برخوردار شد. بسیاری از تندیس های باستانی هند نشان دهنده درخت مقدس به سبک ویژه اند که دیناوران گرد آن حلقه زده اند و گاهی حلقه گل بر سر درختی دیده می شود و در استوپای بارهوت درخت انجیری مصور است که فیل ها تکریم اش می کنندئ که بی شباهت به نقوش مکزیکی نیست.
سبب اصلی تکریم درخت بی شک به خاطر خود درخت بوده است. چنان که تا زمان اخیر میز این تکریم ادامه داشته است به ویژه در میان اقوام بدوی آفریقا، مالایا، سوماترا و جاهای دیگر. بعد ها فقط به یک ساقه سر راست درخت اکتفا کرده اند و گاه محرابی در برابر درخت یا ساقه درخت برای پیشکش های آیینی بنا می کردند. مرحله بعدی به شکل منطقی آن بود که به جای ساقه درخت، یک ستون به شکل ساقه در جایی مناسب نصب می کردند. سنگ های ستونی نمودگار خدایان بود و به شکل همین ستون هاست.
بعدها ستون و حیوان مقدس با هم ترکیب یافتند چنان که حزقیال نبی پیش گویی کرد: جهان باستان مملو از نمودگارهایی از یک جفت حیوان است که از دو سو رو به روی یک ستون سنگی قرار گرفته اند، چنان که یک جفت شیر ماده در دروازه مشهور میسن دیده می شود یا لوحه های کهن مرقس قدیس در ونیز که درخت خاصی را با یک جفت غول نشان می دهند. مرحله بعدی در روند پرستش درخت، قرار دادن یک نقاب یا ردایی است که نمودگار ایزد است و سرانجام کنده کاری ساقه درخت و تبدیل آن به یک تندیس اهمیت دارد.....

نظرات

جهت ثبت نظر می بایست عضو سایت باشید.

هنوز نظری برای این محصول وجود ندارد.

تعداد صفحات
55
صفحه
فرمت فایل
فایل word
رشته مرتبط
ادبیات و زبان فارسی
سوالی دارید؟